Tanec, taneční hry a taneční meditace s Lenkou

Tanec, taneční hry
a taneční meditace s Lenkou

„Tanec všechno mění, všechno vyžaduje a nikoho nesoudí. Kdo je svobodný, tančí, i kdyby byl zavřený v cele nebo seděl na kolečkovém křesle, protože tančit neznamená jen opakovat určité pohyby, tančit znamená rozprávět s někým větším a mocnějším, než je všechno a všichni, tančit znamená užívat jazyk, v němž není sobectví ani strach.”

(z knihy Hipík od Paolo Coelho, mého oblíbeného brazilského spisovatele). Lépe bych to nenapsala, naprosto souzním.

TANEČNÍ AKTIVITY, KTERÉ SE MNOU MŮŽEŠ ZAŽÍT

TANEČNÍ AKTIVITY,
KTERÉ SE MNOU MŮŽEŠ ZAŽÍT

TANČÍRNA, ANEB TANEC V RYTMU BUBNŮ
- pro ženy a muže

TANČÍRNA, ,
ANEB TANEC V RYTMU BUBNŮ
- pro ženy a muže

Děkuji Existenci za setkání s Katkou Ferlesovou po několika letech. V době, kdy jsem intenzivně vnímala, že do svého života mám dostat více hudby, zpěvu, více vnímat frekvence, vibrace a jejich vliv na tělo a duši, se na mých jogalates lekcích objevila Katka. Hraje na klávesy, djembe a spoustu jiných nástrojů, zpívá v několika kapelách – je to prostě muzikantka tělem i duší. Z našeho propojení vznikla TANČÍRNA, aneb tanec v rytmu bubnů.

Na těchto setkáních tančíme za doprovodu bubnů – hraje buď jen Katka nebo se kdokoli a kdykoli může přidat. Bubny i další nástroje jsou k dispozici, můžeš si přinést i své vlastní. Vytváří se tak organické těleso, každý chvilku hraje, chvilku zpívá, chvilku tančí – jak to právě cítí. Naše TĚLO JE ÚŽASNÝ HUDEBNÍ NÁSTROJ. Necháváme ho svobodně rozeznít. Ladíme se každý sám na sebe a zároveň jeden na druhého. Vzájemně se také inspirujeme. Bubny někdy necháme odpočinout a pustíme píseň, která vyplyne z energie skupiny, z tématu, které aktuálně vnímáme.

S Katkou vytváříme bezpečné, laskavé a příjemné prostředí, kde můžeš vyjádřit sám sebe, uvidět se v různých polohách, přijmout se i skrze interakci s druhými.

Na závěr setkání si lehneme do kruhu na podložky, dopřejeme si relaxaci a meditaci, uvolníme tělo, napojíme se na dech. Za doprovodu tibetské mísy, dešťového sloupu, ocean drumu a zvonkoher si užiješ léčivou zvukovou lázeň. Studio je vždy provoněno krásnými vůněmi esenciálních olejů, které kapu do difuzéru. Olej, který chce podpořit skupinu, používáme i při závěrečné relaxaci na úplné uvolnění a vyladění.

Dáváme prostor i pro povídání, sdílení, zpětnou vazbu. Jsou to kouzelná setkání.

Podívej se do rozvrhu akcí, kdy je další TANČÍRNA a přijď se s námi uvolnit a naladit.

TANČÍRNA, ANEB TANEC V RYTMU BUBNŮ
- pro děti

TANČÍRNA,
ANEB TANEC V RYTMU BUBNŮ
- pro děti

O tom, jak vznikla TANČÍRNA a jaké jsou taneční večery pro ženy a muže si přečti výše. TANČÍRNU pořádáme i pro děti, resp. rodiče (nebo jiný doprovod) s dětmi. Někdy ještě není čas nebo prostor nechat děti doma a jít si zatančit, takže je tu možnost užít si čas společně s dětmi – svými i dalšími – a vzájemně se vidět při aktivitě, která “bourá ledy”.

My dospěláci se můžeme nechat strhnout bezprostředností a autenticitou našich dětí. Nebo naopak – můžeme svým dětem ukázat, jak se tancem uvolnit a naladit. Každý v sobě máme vnitřní dítě – tady poznáme, jak je hravé a společenské nebo naopak stydlivé a uzavřené. A pokud si dovolíme “pustit kontrolu”, budou se dít zázraky. Tvoje vnitřní dítě dostane prostor, aby se uvolnilo a naplno projevilo.

Katka hraje na bubny, ostatní se mohou přidat. Já občas pustím písničku z přehrávače, na kterou si zatančíme. Tančíme sami, intuitivně, někdy si zatančíme kruhový tanec. Kdo chce, může zpívat, vydávat zvuky. Je to o inspiraci, svobodě, možnost se uvolnit, radovat se z toho, co všechno naše tělo dokáže.

Na závěr setkání si lehneme do kruhu na podložky, dopřejeme si relaxaci a meditaci, uvolníme tělo, napojíme se na dech. Za doprovodu tibetské mísy, dešťového sloupu, ocean drumu a zvonkoher si užiješ léčivou zvukovou lázeň. Studio je vždy provoněno krásnými vůněmi esenciálních olejů, které kapu do difuzéru. Olej, který chce podpořit skupinu, používáme i při závěrečné relaxaci na úplné uvolnění a vyladění.

Dáváme prostor i pro povídání, sdílení, zpětnou vazbu. Jsou to kouzelná setkání.

Podívej se do rozvrhu akcí, kdy je další TANČÍRNA s dětmi a přijď se s námi uvolnit a naladit.

TANEČNÍ VEČERY

Nepravidelně, když cítím volání a inspiraci, pořádám taneční večery pro ženy, na které jsou srdečně zváni i muži.

K danému tématu vyberu hudbu, písně, které prokládám slovem. Ráda využívám sílu novoluní nebo úplňku pro takováto setkání.

Tančíme intuitivně, necháme hudbu, aby působila na naše tělo. To se pak samo začne vlnit, probouzet, uvolňovat do pohybu. Pohyb jemně a laskavě pomáhá rozpouštět “zamrzlinky”, bloky a zatvrzelosti, které máme v těle uložené. Vždy se uvolní, “odlepí” přesně tolik, na kolik jsi připraven/a.

Většinou tančíme samy, některé skladby tančíme ve dvojicích, někdy i v kruhu všechny společně. Vytvářím bezpečné a laskavé prostředí, vedu ženy k jemnosti, citlivosti a hebkosti. 

Tanec je meditace v pohybu. Každá žena, která si “dovolí” přijít na lekci, odchází s uvědoměním, jak je tenhle pohyb přirozený, dokáže velmi uvolnit a jak jí chybí v životě nebo že chce tančit více.

Během tanečního večera se z difuzéru line vůně nebo směsice vůní z esenciálních olejů, která je namíchaná v napojení na téma večera. Na závěr se vždy uvolníme na podložce, dopřejeme si relaxaci, meditaci, úplné uvolnění

Cenné a inspirativní je také závěrečné sdílení a povídání. Některé ženy jsou hovornější, jiné mlčenlivé. Každá si z lekce odnáší přesně to, co potřebovala.

Na taneční setkání si na sebe si vezmi pohodlné oblečení, ve kterém se budeš moct volně pohybovat, nebudeš se potit a budeš se cítit krásně a volně. Ženám doporučuji šaty nebo sukni a top, mužům kalhoty a triko/košili. Tančíme bosky nebo v ponožkách (podle toho, jak je teplo v místnosti i tobě samému).

Podívej se do rozvrhu akcí, kdy je další TANEČNÍ VEČER a přijď se s námi uvolnit a naladit.

JAK JSEM TO S TANCEM MĚLA JÁ

Tanec mám ráda od dětství. Jen jsem si k němu cestu chvíli hledala. Jako dítě jsem byla velmi stydlivá. Pohyb byl ve mě, ale já netančila, styděla jsem se. Postupně jsem si opět dovolovala tančit. Život mě k tomu “dostrkal” a jsem za to velmi vděčná.

Poprvé to bylo v tanečních. Tam jsem si uvědomila, že miluju hudbu a tanec, soulad pohybu s hudbou, souznění s partnerem, napojení se. Po tanečních jsem nastoupila do tanečního kroužku. Nacvičovali jsme různá předtančení a vystupovali na plesech – na tyhle časy velmi ráda vzpomínám. S touhle partou jsme pak protančili mnoho plesových večerů.

foto: Petr Král, foceno pro e-shop kurandera.cz.

Můj první muž se mnou chvíli do tanečního kroužku chodil taky, tančil dobře a rád, krásně vedl. Absolvovali jsme spolu i taneční pro dospělé. Pak náš vztah skončil a já zůstala bez partnera. V tu dobu jsem chodila na latinu pro ženy, dance jógu, ale tančit bez partnera bylo divné.

Do života mi vstoupil Loona dance – taneční koncept spojený se sebezpoznáváním. Tanec je vlastně meditace v pohybu. Loona dance  je terapeutický tanec, kterým se žena ladí na svou cykličnost, poznává části sebe sama. Inspirována tímto konceptem a s využitím svého daru vnímat hudbu, texty písní a sílu slov, jsem začala pořádat lekce tance pro ženy, ženské kruhy a víkendové pobyty se cvičením a tancem.

Absolvovala jsem také sérii krásných setkání s tancem, tanečními meditacemi, cvičením ásán na aktivaci hormonálních center v těle a drahocenným sdílením, které se nazývá Mohendžodáro.

V roce 2018 a 2019 se můj život propojil s báječnou bytostí, Gabrielou Duškovou, která v Toulcově dvoře vedla úžasné mužsko-ženské kruhy a semináře. Tady jsem potkala nejen spoustu skvělých lidí, seznámila se s posvátnou geometrií, hlubokou moudrostí, kterou v sobě máme. Zároveň jsem pocítila na vlastní kůži, jakou sílu tato setkání mají – co vše se v bezpečí laskavého lidského kruhu může stát. Kolik masek může spadnout a jak lehce se člověk může cítit.

Tanec je lék. Tanec jako medicínu využívali lidé od pradávna. Ženy i muži.
Tanec je cesta k uvolnění těla i mysli. Možnost oklepat ze sebe vše, co nás tíží.
Tančit umíme všichni, je to naše přirozenost. Na svých lekcích vytvářím bezpečný a láskyplný prostor pro všechny, kteří si dodají odvahu a přijdou.
Po lekci všichni svorně říkají: “miluji tanec, nechápu, proč netančím častěji”.
Tanec je velmi osvobozující.

Takže tanči, protože můžeš!